DssClick-LOGO
نرخ دفع کاربر (Bounce rate) یک اصطلاح در زمینه بازاریابی آنلاین است. نرخ دفع، به طور معمول درصد کاربرانی است که بعد از دیدن یک صفحه از سایت خارج می‌شوند و نشان دهنده جذابیت سایت برای بازدیدکننده است...
366 ثبت نظرات 13

بانس ریت (Bounce Rate) یا نرخ پرش چیست؟

یک سال قبل

بانس ريت (Bounce Rate) يا نرخ پرش چيست؟

 نرخ دفع کاربر (Bounce rate) يک اصطلاح در زمينه بازاريابي آنلاين است. نرخ دفع، به طور معمول درصد کاربراني است که بعد از ديدن يک صفحه از سايت خارج مي‌شوند و نشان دهنده جذابيت سايت براي بازديدکننده است. هر چه درصد بانس ريت کمتر باشد بهتر است. نرخ پرش (Bounce Rate) زياد نشانگر عدم رضايت کاربران از محيط سايت است. BOUNCE RATE يا نرخ پرش دقيقا به درصد بازديد کنندگاني اشاره مي‌کند که بعد از مشاهده يک صفحه از وب سايت شما روي علامت ضربدر مي‌زنند و صفحه را ترک مي‌کنند. #bچگونه آمار Bounce Rate را مشاهده کنيم؟

بهترين روش براي به دست آوردن بانس ريت سايت مشاهده آن از طريق آمارگير گوگل آناليتيکس مي‌باشد. در داشبورد گوگل آناليتيکس ، نرخ پرش (Bounce Rate) به صورت درصدي نمايش داده شده است. مثلا اين ميزان ??% است، اين يعني از هر ??? نفر کاربر که به وبسايت شما وارد شده باشند، ?? نفر بدون اينکه نتيجه اي گرفته باشند و بدون هيچ حرکت اضافي، وبسايت شما را ترک مي‌کنند. اما نکته مهم در نرخ پرش اينست که کاري کنيد که کاربران پس از وارد شدن، حرکت ديگري انجام دهند و سريعا به صفحه نتايج جستجو عقب گرد نکنند. بانس ريت خوب در يک سايت بايد عددي بين 40 تا 60 درصد باشد.

اگر بانس ريت سايت شما بيش از 60 درصد باشد، ممکن است بخاطر يکي از موارد زير باشد:

• واکنش گرا نبودن سايت براي انواع نمايشگر • رابط گرافيکي و ظاهر نامناسب سايت

• سرعت لود پايين سايت

• اشکال در محتواي مطالب سايت

• وجود محتواي نامناسب مثل تبليغات

• تک صفحه بودن سايت

• عدم وجود امکاني براي پيشنهاد مطالب و هدايت کاربران به ساير صفحات

• وجود مشکلات فني و ايجاد محدوديت در سايت

• و…

تحليل نرخ خروج يا Bounce Rate (بانس ريت)

 با توجه به حجم اطلاعاتي که سيستم‌هاي آمارگير قوي در اختيار مديران سايت‌ها مي‌گذارند، عدم بررسي و تحليل دقيق آن‌ها مي‌تواند موجب سردرگمي و اشتباه براي تصميم‌هاي آينده گردد. براي تحليل ضريب بازگشت سايت و تصميم‌گيري درست در مورد مناسب يا نامناسب بودن آن بايد بازديدکنندگان را بر اساس نحوه ورود به سايت دسته‌بندي کرده و هريک را جداگانه تحليل کنيم.

 ارجاع دهنده‌هاي کم‌ارزش

 سايت‌هايي که به جمع‌آوري فله‌اي اطلاعات از اينترنت پرداخته و بدون نظارت بر محتوا در اختيار کاربران قرار مي‌دهند به‌عنوان ارجاع دهنده‌هاي نامناسب شناخته مي‌شوند، افرادي که از اين طريق به سايت شما وارد مي‌شوند، خيلي سريع آن را ترک مي‌کنند زيرا عموماً انتظار ورود به سايت جديدي را نداشته‌اند و يا به دنبال مطلب ديگري بوده و به سايت شما راهنمايي شده‌اند.

 لينک مستقيم به سايت

 اين‌گونه لينک‌ها معمولاً با يک پيام مشوق همراه هستند مانند «پيشنهاد مي‌کنيم از اين سايت بازديد کنيد» يا «براي حمايت از ما از سايت زير ديدن کنيد» افرادي که از اين طريق به سايت شما وارد مي‌شوند به هدف مشخص نيامده و انتظار زيادي از محتواي شما نخواهد داشت. اين افراد کمي اشتياق دارند ولي نبايد انتظار ضريب بازگشت مناسبي از آن‌ها داشته باشيد. #b3) Bounce Rate (بانس ريت) ورودي از  موتورهاي جستجو  افرادي که از طريق موتور جستجو و با عبارت مشخصي به سايت شما وارد مي‌شوند به‌طور حتم به دنبال موضوع خاصي بوده و به محتويات شما علاقه‌مند شده‌اند. اگر ضريب بازگشت براي اين افراد در سايت شما عدد بالايي باشد يعني بيش از ?? درصد آن‌ها بدون بازديد هيچ صفحه ديگر از سايت شما خارج شوند، شما با مشکلي اساسي مواجه هستيد و بايد در محيط و مطالب سايت خود بازنگري عميقي داشته باشيد. توجه به دو نکته زير بسيار مهم خواهد بود: گاهي اوقات  جستجوي گوگل براي کلمات کليدي خاصي که به زمينه کاري شما مربوط نيست و يا براي آن برنامه‌ريزي خاصي انجام نداده‌ايد جايگاه مناسبي در نتايج خود به سايت شما مي‌دهد. اين عبارات و کلمات را به‌درستي شناسايي کرده و از جامعه آماري خود خارج کنيد. بررسي ضريب بازگشت سايت با توجه به ورودي گوگل نيازمند يک آمارگيري قوي و دقيق است، چيزي که خود گوگل در قالب گوگل آناليتيکز ارائه کرده است.

کاربران ثابت سايت

افرادي که مرتب به سايت شما سر مي‌زنند و مطالب آن را دنبال مي‌کنند کاربران ثابت يا مشتريان پروپاقرص شما هستند. ازيک‌طرف شما انتظار بازديد از تعداد صفحات زيادي را از آن‌ها داريد ولي از طرف ديگر با توجه به مراجعه زياد ممکن است مطلب جديدي در سايت پيدا نکنند و بلافاصله آن را ترک کنند. به‌طور مثال افرادي که با خبرنامه از ارائه مطالب جديد سايت آگاه مي‌شوند به‌سرعت از سايت شما بازديد مي‌کنند ولي احتمال آنکه به صفحات ديگر سايت نيز بروند کم است زيرا همه مطالب را بروز مطالعه کرده‌اند. بانس ريت معياري براي آناليز تلاش‌هاي شما در زمينه بازاريابي آنلاين است. اين معيار به شما اعلام مي‌کند که تا چه مقدار به انتظارات کاربران پاسخ داده ايد. بنابراين شما مي‌توانيد با استفاده از پارامتر بانس ريت تصميم بگيريد که کدام صفحات نياز به توجه بيشتري دارند. براورده کردن انتظارات کاربران و جذاب تر کردن صفحات براي دعوت کاربران به مشاهده صفحات بيشتر، منجر به ايجاد وبسايتي فوق العاده مي‌گردد و مطمئنا رتبه بهتري  نيز کسب خواهد کرد. شرکت داده پردازش نوين سپهر با بيش از 17سال سابقه فعاليت در زمينه طراحي و راه اندازي نرم افزار هاي مالي و سايتهاي فروش آنلاين به شما پيشنهاد مي کند اگر تمايل داريد که رتبه سايتتان در الکسا را براي بهتر ديده شدن در جستجوي گوگل  مطابق با آخرين الگوريتم هاي 2018 گوگل بهبود دهيد با  تبليغات کليکي  بيشتر آشنا شويد. با تشکر  داده پردازش نوين سپهر .