DssClick-LOGO
UX مخفف User Experience است و به فارسی تجربه کاربری معنی می‌شود. اگر مخابین سایت شما نتوانند به خوبی از امکانت سایتتان بهره ببرند حس بدی را نسبت به سایت شما پیدا خواهند کرد و اگر برعکس مخاطبین وب سایت شما به راحتی بتوانند از سایتتان در جهت رفع نیازشان استفاده کنند...
411 ثبت نظرات 14

با مفاهیم UI و UX به خوبی آشنا شوید

یک سال قبل

با مفاهیم UI و UX به خوبی آشنا شوید

UX (تجربه کاربری) چیست؟ مخفف User Experience است و به فارسی تجربه کاربری معنی می‌شود. اگر مخابین سایت شما نتوانند به خوبی از امکانت سایتتان بهره ببرند حس بدی را نسبت به سایت شما پیدا خواهند کرد و اگر برعکس مخاطبین وب سایت شما به راحتی بتوانند از سایتتان در جهت رفع نیازشان استفاده کنند حس خوبی را نسبت به سایت شما کسب خواهند کرد، این حس را می‌توان در قالب تجربه کاربری دانست.

تجربه کاربری یک محصول به معنای میزان لذت استفاده از آن است. یک دیزاینر تجربه کاربری با ترجمه درست نیازهای کاربران می‌تواند نحوه عملکرد یک محصول و نحوه پاسخگویی به نیازهای کاربران را به یک مزیت رقابتی مهم تبدیل کند.

چگونه UX سایتمان را بهبود دهیم

با مشاهده دقیق این که به طور کلی چگونه مشتریان و کاربرانتان با شما در یک وبسایت یا برنامه تعامل می‌کنند، شروع کنید. شما نیاز به تجزیه و تحلیل قابلیت کاربردپذیری برنامه یا وب سایتتان را دارید. تجزیه و تحلیل وب به شما کمک می‌کند تا سناریویی که برای کاربر وب سایتتان پیش می‌آید را درک کنید. ببینید که مردم هنگام بازدید از وبسایت شما به کدام بخش ها می‌روند و یا چه مدت در حال مرور صفحه خاصی هستند سپس می‌توانید شروع به "آشنایی با سئو کلاه سیاه و سئو کلاه سفید" بهینه‌سازی صفحات کنید. همه چیز باید با اولویت دادن به کاربر طراحی شود.

مفید بودن مطالب

"گوگل و معیارهای سنجش محتوای ضعیف" محتوای سایت شما باید صادقانه باشد و نیازهای مخاطب را برطرف کند. هدف اگر صرفا جذب کاربر باشد فقط یک پیامد دارد و آن هدر رفتن زمان کاربر و این یعنی عدم ارزش گذاری بر روی کاربر و در نتیجه هیچ حاصلی برای شما خواهد داشت. سادگی دسترسی ها کاربران باید به راحتی به امکانات مختلف دسترسی داشته باشند و سردرگم نشوند. اگر یک مسیری را در سایت شما طی می‌کنند بتوانند دوباره همان مسیر را بروند و یا بازگردند.

ظاهر مطلوب

تصاویر و رنگ های مناسب می‌تواند احساس رضایت را در کاربر بیشتر کند. از رنگ‌های مساعد در کنار چیدمان مناسب بهره ببرید. به شکلی که وقتی خود شما سایتتان را نگاه می‌کنید از آن لذت ببرید.

از فضای سفید وبسایت خود استفاده کنید .

فضای سفید وبسایت باعث می‌شود مخاطبان بتوانند بهتر بر روی مطالب شما تمرکز کنند. طبق داده های بدست آمده از تحقیقات اخیر مشخص شد که فضای سفید پیرامون متن ها و عناوین می‌توانند تا 20 درصد بیشتر توجه مخاطب را به خود جلب کنند. این فضا می‌تواند باعث شود که وب سایت شما مدرن تر و زیباتر به نظر برسد. اما حواستان باشد که حفظ تعادل بین فضای سفید و محتوای سایت، نکته حائز اهمیتی است. فضای سفید نباید جایگزین مطالب ارزشمند سایت شما شود.

تعامل و اشتراک گذاری

محتوای سایت باید قابل انتقال باشد. قابلیت اشتراک گذاری و ارسال به ایمیل می‌تواند به این موضوع کمک کند. و همینطور کاربران بتوانند به خوبی با شما تعامل برقرار کنند. مثلا یکی از راه‌های تعامل پاسخ دادن به نظرات است.

از هایپرلیک استفاده کنید

هنگامی‌ که در وبسایت خود از هایپرلینک استفاده می‌کنید، توقع دارید آمار بازدیدکنندگان آن افزایش یابد. بنابراین آن را جایی از سایت خود قرار دهید که توجه بیننده را به خود جلب کند. مطمئن شوید که لینک ها به طور واضح در سایت شما نمایش داده می‌شوند. به عنوان مثال زیر آنها را خط بکشید و یا رنگ متفاوت برایشان انتخاب کنید. استفاده از رنگ آبی برای لینک ها متداول است و کاربران انتظار دارند با کلیک بر روی آنها به صفحه دیگری هدایت شوند. درنتیجه استفاده از این رنگ می‌تواند مفید باشد و آمار بازدیدهای سایت را بالا ببرد. هرچه تعداد کلمات انتخاب شده برای هایپرلینک بیشتر باشد، احتمال دیده شدن آن نیز بیشتر است و راحت تر شناسایی می‌شود.

از تصاویر هوشمندانه استفاده کنید

کاربران فضای مجازی به تصاویر اهمیت زیادی می‌دهند. درنتیجه شما باید در طراحی سایت خود به تصاویر، توجه ویژه ای داشته باشید. هنگامی‌که کاربران برای اولین بار وارد سایت شما می‌شوند، به تصاویر آن نگاه می‌کنند. آنها توقع دارند وقتی وارد یک سایت می‌شوند تصاویر منحصر به فرد و با کیفیت ببینند. استفاده از عکس‌هایی که به راحتی در فضای مجازی قابل دسترسی هستند، اعتماد کاربر را به برند شما کاهش می‌دهد. هیچ عکسی نمی‌تواند به اندازه عکس محصولات و خدمات شما، برای مشتریان تاثیرگذار باشد. اینکار صداقت شما را به مشتری نشان می‌دهد.

هماهنگی را در تمام عناصر موجود در وبسایت حفظ کنید

 ایجاد هماهنگی در وبسایت یعنی سعی کنید تمام اجزا و عناصر از جمله فونت‌ها، رنگ‌ها، تصاویر و.... با یکدیگر همخوانی داشته باشند. توجه به این موضوع می‌تواند منجر به جلب اعتماد مخاطب شود. همچنین از سردرگمی‌او جلوگیری می‌کند.

یامدهای UX ضعیف کاهش

نرخ‌تبدیل کاهش نرخ تبدیل یعنی میزان تبدیل کاربران به مشتری کمتر می‌شود. و این موضوع کاملا طبیعی هست که اگر محتوا، ظاهر و تعامل یک سایت که در کل همه این موارد در قالب UX هستند در یک وبسایت مناسب نباشد نرخ تبدیل کاهش پیدا می‌کند به زبان ساده مشتری کمتر می‌شود.

افزایش بانس

ریتزمانی که ظاهر و محتوا و همینطور تعامل مناسب در یک وبسایت مشکل داشته باشد کاربران سریع تر از آن سایت خارج می‌شود و این یعنی بالا رفتن Bounce rate سایت.

نارضایتی مشتریان

زمانی که حس خوب در فروش وجود نداشته باشد و کاربران نتوانند با خدمات و یا محصولات ارائه شده تمایل خوبی برقرار کنند پس میزان نارضایتی نیز طبیعتا بالاتر می‌شود.

پنهان ماندن خدمات مفید شما

 وقتی یک وبسایتUX ضعیفی دارد و تجربه کاربری آن به خوبی بهینه سازی نشده باشد ممکن است خدمات آن هم به چشم نیاید، حتی اگر در ظاهر خدمات را خوب ارائه ندهد ولی در عمل عالی باشد ولی اول ظاهر دیده می‌شود و بعد عمل.

سردرگمی‌ کاربران

 حتما برای شما پیش آمده وارد یک سایت شده باشید ولی به راحتی نتوانسته باشید قسمت تماس با ما و یا صفحه اصلی را پیدا کنید و یا هر چیز دیگری که نیاز داشته باشید. در طراحی و پیاده سازی UX این موارد رفع می‌شوند ولی برعکس آن یعنی اهمیت ندادن به UX حس سردرگمی ‌را به بازدیدکنندگان انتقال می‌دهد.

UI (رابط کاربری) چیست ؟

 رابط کاربری UI که مخفف کلمه User Interface می‌باشد به ظاهر اپلیکیشن/وب سایت می گویند که کاربر با آن در ارتباط است، طراحان UI بر روی نحوه ارائه محصول کار می‌نمایند در حالی که طراحان UX بر روی تجربه کلی کاربر نظارت دارند و در حقیقت رابط کاربری بخشی از تجربه کاری می‌باشد. آنها صفحه ای را طراحی می نمایند که کاربر با آن در ارتباط می باشد و تلاش می نمایند UI را در جهت محقق ساختن اهداف طراح UX پیش ببرند.

اهمیت طراحی رابط کاربری

 احتمالا تا به حال به وب سایت ها و اپلیکیشن هایی برخورد کرده اید که برای کاربر بسیار گنگ و مبهم می باشند و استفاده از آنها برای همه ی افراد به سهولت امکان پذیر نیست. جهت جلوگیری از این مسئله در اولین گام نیاز به "با مفاهیم UI و UX به خوبی آشنا شوید طراحی تجربه کاربری داریم. در طراحی تجربه کاربری مسیرهایی که کاربر برای رسیدن به اهداف خود در سایت باید طی کند بررسی و معیین خواهد شد تا به سهولت هرچه تمام کاربر بتواند از سایت و یا اپلیکیشن راه اندازی شده استفاده نموده و ارتباط برقرار کند. پس از طراحی تجربه کاربری، با "با مفاهیم UI و UX به خوبی آشنا شوید  طراحی رابط کاربری، طرح را پیاده سازی کرده و با به کارگیری صحیح از رنگ ها، المان های گرافیکی و … محیط ظاهری وب سایت را طراحی می‌نمایند. وب سایت ها و "وب سایت فروشگاهی با قالب سفارشی" فروشگاه های اینترنتی باید به نحوی طراحی شوند که استفاده از آن برای افراد مختلف آسان باشد. کاربر باید به راحتی با وب سایت ایجاد تعامل نموده و ارتباط برقرار کند، برای این منظور می بایست در طراحی رابط کاربری از رنگهای مناسب استفاده شده باشد و عناصر اضافی حذف شوند و جای خود را به عناصر مهم و ضروری بدهند. برای این منظور به کمک ابزارهای آمارگیر و آنالیز حرفه ای وب سایت مانند گوگل آنالیتیک رفتار کاربران تحلیل شده و ساختار سایت با هدف سهولت استفاده برای کاربر طراحی خواهد شد.

تفاوتهای UI و UX  

• UI و UX دو مفهومی هستند که معمولا توسط افراد تازه‌کار با هم اشتباه گرفته می‌شوند، همانطور که پیش‌تر گفتیم واژه‌ی UI مخفف User Interface و به معنای رابط کاربری و واژه‌ی UX مختصر شده‌ی عبارت User Experience و به معنای تجربه‌ی کاربری می‌باشد. • UI به مطالعه‌ی طراحی ظاهری محصول می‌پردازد، در حالی که UX جنبه‌های عاطفی و احساسات کاربر را نیز در بر می‌گیرد، بنابراین UI یکی از زیر مجموعه‌های UX است.

• UI و UX به طور قابل توجهی مکمل یکدیگر هستند و برای ایجاد یک تجربه‌ی کاربری دلنشین و لذت‌بخش وجود هر دوی آن‌ها لازم و ضروری بوده و نمی‌توان یکی را بر دیگری ارجح دانست.

• طراحی UI یک محصول بیشتر به سلیقه‌ی طراح بستگی دارد، در حالی که در طراحی UX باید سلیقه، عواطف و فرهنگ کاربران را در نظر گرفت.