DssClick-LOGO
گام اول در طراحی سایت انتخاب یک زبان برنامه نویسی مناسب است. قبل از شروع پروژه طراحی سایت باید بدانید که چه امکاناتی نیاز دارید و این امکانات با استفاده از کدام زبان برنامه نویسی قابل اجرا شدن است...
414 ثبت نظرات 13

زبانهای برنامه نویسی برای طراحی سایت

یک سال قبل

زبانهای برنامه نویسی برای طراحی سایت  

گام اول در طراحی سایت انتخاب یک زبان برنامه نویسی مناسب است. قبل از شروع پروژه طراحی سایت باید بدانید که چه امکاناتی نیاز دارید و این امکانات با استفاده از کدام زبان برنامه نویسی قابل اجرا شدن است.

طراح سایت مانند یک آرشیتکت عمل می‌کند. وظیفه طراحی سایت و ساختار اصلی آن بر عهده طراح است و این افراد به طور کلی به دو بخش تقسیم می‌شوند :

Frontend developer : یعنی طراحی بخشی که کاربر می‌بیند که به زبانهای HTML ،JAVA ،CSS است.

Backend developer :یعنی طراحی استخوانبندی سایت مانند بانکهای اطلاعاتی، محل های نگهداری فایل ها و اطلاعات کاربران که با زبانهای Php Asp،Ruby،Python کار می‌کنند.

افرادی هم وجود دارند که از صفر تا صد راه اندازی سایت یعنی از استخوانبندی و پایه تا طراحی ظاهری سایت را انجام می‌دهند که به آنها Full stack Developer گفته می‌شود.

1.(HTML (HyperText Markup Language

اولین زبان برنامه نویسی تحت وب که در سال 1990 ایجاد شد و برای طراحی سایت ساده و با امکانات جزئی مورد استفاده قرار می‌گرفت. در سال 1991 اولین سایت اینترنتی توسط آقای Tim Berners Lee با همین زبان برنامه نویسی نوشته شد و کم کم امکانات بیشتری به آن اضافه شد و با عرضه شدن ورژن 5 از این زبان در سال 2010 با نام HTML5 انقلابی در طراحی سایت اتفاق افتاد و شروع طراحی سایت واکنش گرا از همین سال بود که به طراح کمک می‌کرد سایتی ایجاد کند که با هر سایز صفحه نمایش هماهنگی داشته باشد.

در واقع HTML را عنصر کلیدی صفحات وب می‌دانند و تمامی زبان‌های برنامه‌نویسی برای وب سایت فروشگاهی با قالب آماده طراحی سایت، به شکلی به HTML وابسته هستند. با استفاده از این زبان و CSS و جاوا اسکریپت، تکنولوژی‌های بنیادین برای شبکه جهانی وب تشکیل می‌شود. مرورگرها اسناد HTML را از وب سرور یا مخزن لوکال (Local) دریافت کرده و آن‌ها را به صفحات وب چند رسانه‌ای تبدیل می‌کنند. در واقع HTML ساختار معنایی صفحات وب را تعریف کرده و شامل مشخصات ظاهری سند است.

خصوصیات مهم HTML :

• HTML زبان پیچیده برنامه نویسی نیست، بلکه برای توصیف صفحات وب از طریق متن عادی به کار می‌رود.

• هر صفحه وب در واقع یک فایل HTML است و هر فایل HTML یک متن ساده است. اما فایل .html به جای متن، از چندین تگ HTML و محتوا ساخته شده است.

• یک وب سایت اغلب حاوی چندین فایل HTML است که به یکدیگر لینک شده‌ و قابل ویرایش هستند.

•تگ‌های HTML در واقع کلمات کلیدی پنهان شده در صفحات وب هستند که مشخص می کنند مرورگر چطور باید محتوا را نمایش دهد.

• فایل‌های HTML باید با پسوند .htm یا .html مشخص شوند.

• مشخصات صفحات وب توسط تگ‌های HTML توصیف می‌شوند. • HTML اساس و بنیان ایجاد صفحات وب است اما برای زیباسازی آن‌ها باید از CSS بهره برد.

 2.(CSS (Cascading Style Sheets

سی اس اس ها در سال 1996 توسط کنسرسیوم جهانی وب یا W3C معرفی شد و باعث شد "وب سایت فروشگاهی با قالب سفارشی" طراحی سایت جان تازه ای بگیرد. این کنسرسیوم مامور است تا استاندارد های لازم در اینترنت و زبانهای برنامه نویسی را ایجاد کند و همه باید از این استانداردها پیروی کنند. با کمک زبان برنامه نویسی CSS طراح می‌توانست قالب سایت را استایل بندی کند و برای متن و تصاویر سایت فقط مشخصات را از فایل CSS فراخوانی کند که در کدنویسی باعث کاهش زمان می‌شد. CSS زبانی است که توسط آن قادر خواهید بود تا استایل طراحی صفحات وب سایت تان را یکبار تعریف و به صفحات مورد نیازتان اعمال نمایید.

استایل بندی کلی سایت در فایل CSSذخیره می‌شود که این فایل از فایلهای اجرایی سایت مجزا است و اگر نیازی به ایجاد تغییر در بخش های مختلف سایت باشد از طریق ویرایش همین یک فایل میتوان تغییرات لازم را در تمام سایت ایجاد کرد.

برای این منظور مثالی را می زنیم. تصور کنید که سایت شما شامل 100 صفحه استاتیک می باشد و شما آنها را تماما به زبان HTML نوشته اید. بعد از یک هفته تصمیم گرفته اید تا فونت تمام کلمات را کمی بزرگتر کنید. گفتن اینکه فونت تمام کلمات بزرگتر شود بسیار کار راحتی است و تنها یک جمله است. ولی آیا در عمل تغییر 100 صفحه نیز به همان راحتی خواهد بود؟

CSS دقیقا همان زبانی است که جمله یک خطی شما را تبدیل به همان یک جمله خواهد کرد. شما تنها کافی است تا استایل مورد نیازتان را در طراحی تغییر دهید و آن هم تنها با تغییر یک یا چند مورد کوچک. جمله آخر اینکه، استفاده از CSS باعث تمیزتر شدن کدهای برنامه نویسی تان می شود،

تغییرات آتی را آسان می کند و همچنین دید شما را بیشتر به طراحی معطوف می کند تا سر و کله زدن با کدهای برنامه نویسی.

CSS هم به مرور زمان دستخوش تغییراتی شد و در سال 1999 ورژن 3 آن عرضه شد. امروزه از CSS در " وب سایت معرفی کسب و کار با قالب آماده " طراحی سایت به طور بسیار فراگیری استفاده می‌شود و تقریبا سایتی وجود ندارد که از آن استفاده نکرده باشد.

3JavaScript

توسعه جاوا اسکریپت در سال 1995 به دست گروه Netscape که مرورگر اینترنت Netscape را ساختند آغاز شد. این گروه به این فکر افتادند که خلق یک زبان برنامه نویسی برای بهبود تجربه کاربری از صفحه وب می‌تواند برای کاربران بسیار بهتر باشد. از آنجایی که زبان جاوا در همان زمان هم بود و یک زبان جدید و محبوب برای برنامه نویسی وب محسوب می‌شد، آن ها خواستند که این زبان را شبیه به جاوا توسعه دهند. نتیجه کار، زبان جاوا اسکریپت شد که دارای قابلیت های زبان برنامه نویسی “Scheme”، جهت گیری شیء زبان برنامه نویسی “Small Talk”، و نحوه نگارش و قرار گیری کلمات (Syntax) زبان برنامه نویسی Javaبود. نامی که برای اولین نسخه از این زبان برنامه نویسی در نظر گرفته شد “Mocha” بود. این نام به “LiveScript” در ماه سپتامبر همان سال، یعنی 1995 تغییر یافت و نهایتا در ماه دسامبر 1995 میلادی نام "جاوا اسکریپت" برای این زبان برنامه نویسی در نظر گرفته شد.

در سال 1996 زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت به سازمان “ECMA International” ارسال شد تا مشخصات استاندارد آن ثبت شوند. در ماه ژوئن سال 1997، اولین مشخصات رسمی این زبان برنامه نویسی با نام “ECMA-262” عرضه شدند. آخرین نسخه این زبان برنامه نویسی “ECMAScript 2017” نام دارد که در سال 2017 عرضه شد.

جاوا اسکریپت یک مترجم و رمز گشای زبان برنامه نویسی تکامل یافته است که در مرورگر اینترنت شما جاسازی شده است. هر کاری را که با زبان برنامه نویسی معمولی همانند Java بتوان انجام داد، با JavaScript نیز می‌توان انجام داد. کدهای جاوا هم در فایلهای مجزی با پسوند .js ذخیره میشود و از طریق دستورات در قالب فراخوانی می‌شود.

4.PHP: Hypertext Preprocessor

زبان پی اچ پی در سال 1998 عرضه جهانی شد و بنیانگذار آن آقای راسموس لردورف بود. ورژن های مختلف این زبان در طول زمان بوجود آمد که در حال حاضر ورژن 5 از این زبان برنامه نویسی وجود دارد که در هر ورژن امکانات جدیدی به آن اضافه شده است. PHP مخفف PHypertext Preprocessor یک زبان قدرتمند(Cross-Platform , Html embeded) برای ساخت وب سایت های پویا و داینامیک است. یک زبان سمت سرور که اسکریپت های آن بر روی سرور اجرا می شود . با استفاده از زبان php، می توانید سایت ها و پورتال های بزرگ سازمانی را با قدرت طراحی و برنامه نویسی کنید . php در نسخه های مختلفی به بازار عرضه شد. با آمدن php5 تحول جدیدی در php ایجاد شد به صورتی که Microsoft سازنده زبان Asp بار دیگر از رقیب خود یعنی php عقب افتاد. سمت سرور یا server side بدین معنی است که دستورات بر روی سرور اجرا می شود و کاربر نمی تواند در آن دخیل باشد . یک سرویس دهنده در حقیقت یک کامپیوتر مخصوص می باشد که صفحات وب در آنجا نگهداری می شوند و از آنجا به مرورگر وب کاربران منتقل می شوند. استفاده از زبان php در "وب سایت معرفی کسب و کار با قالب سفارشی" طراحی سایت بسیار زیاد است چون این زبان در عین سادگی می‌تواند امکانات بسیار زیادی در اختیار طراح قرار دهد. با کمک این زبان برنامه نویسان توانستند سایت‌هایی با امکانات بسیار بالا ایجاد کنند. مانند سایت‌هایی که نیاز به عضوگیری دارند و یا وب سایت فروشگاهی با قالب سفارشی"فروشگاه های اینترنتی، چت صوتی و تصویری، سیستم های پشتیبانی و…

5.( ASP (Active Server Pages

این زبان هم توسط شرکت مایکروسافت در سال 1993 ارائه شد و فقط بر روی سرویس های میزبانی وب ویندوز قابل اجرا است. قابلیت های آن بسیار شبیه پی اچ پی است و این زبانها به نوعی مکمل زبان html هستند و امکانات جانبی بیشتری به آن اضافه می‌کنند. زبان ای اس پی هم سمت سرور است و دستورات ترجمه شده آن برای کاربر نمایش داده می‌شود.

یکی از مزیت های زبانهای برنامه نویسی سمت سرور مانند Phpو Asp این است که کدهای اصلی این زبانها برای کاربر نمایش داده نمی‌شود و به همین دلیل کپی برداری و سرقت این کدها کار آسانی نیست و به نوعی محافظت از حقوق برنامه نویس است.

برنامه نویسی Net. چیست؟

 تقریبا برای هر مشکلی که یک برنامه نویس با آن مواجه می‌شود، یک راه حل دارد و از چندین ابزار تشکیل شده است. منظور از ابزار، تکه کدهایی است که از قبل برای انجام وظیفه‌ای خاص نوشته شده‌اند. بعضی‌ها Net. را به کتابخانه هم تشبیه می‌کنند که این تعریف هم درست به نظر می‌رسد.

ابزارهای درون Net. به چند دسته تقسیم می‌شوند. به این دسته‌ها، فضای نام (Name Space) می‌گوییم.

یکی از این فضای نام‌ ها System.Windows.Forms است. این فضای نام از نسخه اول Net. حضور داشته است.

System.Windows.Forms به ما این امکان را می‌دهد که بتوانیم نرم افزارهای مبتنی بر ویندوز توسعه بدهیم.

منظور از به ما این امکان را می‌دهد، این است که می‌توانیم با استفاده از آن، با نوشتن چند خط کد کوتاه، مثلا یک پنجره (Window) شبیه به Windows Explorer که هر روز با آن سر و کار داریم بسازیم.

Net. یک کتابخانه از امکاناتی ارزشمند است و برای استفاده از آن می‌توان از زبان‌های مختلفی مثل C# ،Java و Python استفاده کرد. در دو سال اخیر و با روی کار آمدن Net Core. این امکان فراهم شده است که بتوانیم از Net. تقریبا در هر دستگاه و سیستم عاملی استفاده کنیم.

Net. متن باز است و هر کسی که فکر می‌کند به اندازه کافی توانمند است، می‌تواند تغییراتی که لازم می‌داند در آن اعمال کند و نسخه جدیدی از آن را در اختیار دیگران بگذارد.

شرکت داده پردازش نوین سپهر "داده پردازش نوین سپهر با بیش از 17سال سابقه فعالیت در زمینه طراحی و راه اندازی نرم افزار های مالی و سایتهای فروش آنلاین به شما پیشنهاد می کند اگر تمایل دارید که رتبه سایتتان در الکسا را برای بهتر دیده شدن در ورودی جستجوی گوگل"جستجوی گوگل مطابق با آخرین الگوریتم های 2018 گوگل بهبود دهید با "بازديد کليکي - ويژه VIP - 500 هزار عدديتبلیغات کلیکی بیشتر آشنا شوید. با تشکر داده پردازش نوین سپهر