DssClick-LOGO
نقشه سایت XML (زبان نشانه گذاری قابل توسعه) در واقع یک فایل متنی حاوی تمام آدرسهای موجود در سایت شماست...
341 ثبت نظرات 13

نقشه سایت چیست؟

یک سال قبل

نقشه سایت چیست؟

کمی با XML آشنا شویم نقشه سایت a XML (زبان نشانه گذاری قابل توسعه) در واقع یک فایل متنی حاوی تمام آدرسهای موجود در سایت شماست. همچنین نقشه سایت (سایت مپ) شما می تواند اطلاعات متا هر آدرس از سایت مانند آخرین بروزرسانی، میزان اهمیت و نحوه ارتباط آن با صفحات دیگر را نیز شامل شود. وجود نقشه سایت ربات موتورهای جستجوی مانند گوگل را راهنمایی می کند تا صفحات سایت شما را به صورت بهتر شناسایی کرده و همچنین از ایجاد صفحات جدید و تغییرات در صفحات قدیمی شما مطلع شود. کار اصلی موتورهای جستجوی پیدا کردن مطالب و   محتوای متناسب با عنوانی هست که شما آن را جستجو کرده اید. بنابراین موتورهای جستجوی مثل گوگل، یاهو، بینگ و .. به وسیله روبات های خزنده در سراسر اینترنت و در سایت های مختلف به دنبال محتوای خوب می گردند تا بتوانند لیست نتایج بهتری به شما ارائه دهند، اما اگر سایت شما یک سایت جدید و نوپا باشد یا یک مطلب جدید در سایت ایجاد کرده باشید ممکن است این پروسه برای موتورهای جستجو بسیار طولانی باشد، علاوه بر این موتورهای جستجو معمولا به وسیله لینک های داخل صفحات مطالب دیگر سایت را پیدا می نمایند بنابراین اگر شما لینک سازی خوبی هم نکرده باشید، این مسئله برای موتورهای جستجو بسیار سخت تر و طولانی تر خواهد بود.

برای حل این مشکل از سایت مپ یا نقشه سایت استفاده میشود، به این معنا که در یک فایل متنی در فرمتXML تمامی لینک های سایت را با یک قالب مشخص و استاندارد لیست می شود و سپس این نقشه سایت را به موتور های جستجو معرفی می کند. پس موتورهای جستجو سریعا متوجه مطالب و قسمت های مختلف سایت شما می شوند و کمک بسیار زیادی در زودتر شناخته شدن شما می نماید. هیچ تضمینی وجود ندارد که با ساخت نقشه سایت XML صفحات شما بهتر ایندکس شوند، ولی با داشتن نقشه سایت یا سایت مپ شانس بیشتری خواهید داشت.

معانی برچسبهای استفاده شده در نقشه سایت

"urlset" نقشه سایت با این برچسب شروع و خاتمه می یابد.

"url" محتوای لینک هر صفحه در این برچسب قرار میگیرد و در واقع یک برچسب مادر است.

"loc" این برچسب آدرس دقیق هر صفحه از سایت شما را در خود جای میدهد.

"lastmod" اطلاعات مربوط به آخرین تغییرات صفحه در این برچسب قرار میگیرد که به فرمت YYYY-MM-DD تاریخ دهی می شود.

"changefreq" این برچسب از نقشه سایت شما اطلاعاتی درمورد بازه زمانی تغییرات در صفحه مورد نظر را ارئه می دهد.

 "priority " میزان اهمیت صفحه در نقشه سایت شما را مشخص می کند که مقدار آن میتواند در بازه 0.0 تا 1.0 باشد.

نکات: برچسب"loc" اجباری بوده و برچسب های "lastmod"، "changefreq" و "priority" اختیاری هستند. فایل نقشه سایت شما باید روی هاست و پوشه اصلی فایلها قرار گیرد. تمام آدرسها در نقشه سایت باید مربوط به یک دامنه باشند. حداکثر طول مجاز برای یک آدرس 2048 کاراکتر است. به نظر می رسد که با تنظیم"changefreq" و"priority" می توان موتورهای جستجو را وادار به بررسی روزانه سایت خود کنید، این کار به هیچ عنوان توصیه نمی شود زیرا اگر گوگل متوجه غیر واقعی بودن آن شود، کل فایل نقشه سایت شما را نادیده خواهد گرفت.

فایل ایندکس نقشه سایت چیست؟

 گاهی با توجه به تعداد زیاد صفحات و موضوعات یک سایت ساخت چند نقشه سایت لازم می شود. در اینصورت فایل مربوط به هر نقشه سایت باید در یک فایل ایندکس نقشه سایت (Sitemap index file) لیست شود. اگر سایت شما بیش از 5000 صفحه دارد یا سایز فایل نقشه سایت شما بیش از 10 مگابایت است، استفاده از چند فایل نقشه سایت ضرورت می یابد. در اینصورت به فایل ایندکس نقشه سایت نیز نیاز دارید. البته می توانید با استفاده از gzip حجم فایل و پهنای باند مورد نیاز را کاهش دهید ولی مطمئن شوید که سایز فایل نقشه سایت شما بعد از فشرده سازی کمتر از 10 مگابایت باشد. داده پردازش نوین سپهر به شما خواننده گرامی توصیه می کند برای اطلاعات بیشتر از مقاله چگونه در صفحه اول گوگل باشیم  و آشنایی بیشتر ازالگوریتم های 2018 گوگل رو مطالعه فرمایید تا با انواع سئو هایی که درحال حاضر بصورت کلاه سیاه و کلاه سفید انجام می شوند اطلاعات کسب کنید تا دچار پنالتی گوگل نشوید.